reklama

reklama

Velehrad

Stojanovo nádvoří 206, Velehrad
Okres: Zlín

Velehrad je světoznámým poutním místem, zřejmě nejvýznamnějším u nás, je moravský Velehrad. Obec se 1300 obyvateli se nachází 6 kilometrů severozápadně od Uherského Hradiště.

Telefon - Římskokatolická farnost: +420 572 420 140
E-mail: velehrad@jesuit.cz

Dominantou Velehradu, jeho duchovním základem a vyhledávaným turistickým cílem, je zdejší Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje. Nejvýznamnější poutní bazilika je součástí velehradského kláštera. Svoji dnešní podobu získala po rozsáhlých přestavbách, které se uskutečnily na přelomu 17.a18.století. Na území obce se nachází také celá řada dalších církevních i světských památek.Nedaleko odsud je například Archeoskanzen v Modré anebo Památník Velké Moravy ve Starém Městě.

V dubnu roku 1990, nedlouho po společenských změnách v tehdejším Československu navštívil Velehrad papež Jan Pavel II. Na památku této historicky jedinečné návštěvy byl na nádvoří vztyčen velký kříž.

Velehrad prochází v současné době významnými stavebními úpravami, ty by měly představit staroslavné poutní místo v plné kráse v roce 2013, kdy si tu připomenou 1150 let cyrilometodějské mise.

Velehrad ale není jen poutním místem, vlastní obec leží v jednom z nejmalebnějších koutů Slovácka a je ideálním místem pro turistické výpravy do širokého okolí.

Cyrilometodějské oslavy

Vznik tradice velehradských poutí má kořeny v období sílícího národního obrození. Poté, co přestal být areál velehradského kláštera životním prostorem uzavřené mnišské komunity, začaly Velehrad navštěvovat tisíce poutníků. Důvodem byla tradice, která učinila Velehrad nositelem cyrilometodějského odkazu. Do historie se mimořádným způsobem zapsaly oslavy v roce 1863, 1885 a v roce 1985. Z poslední zmíněné poutě se komunistický režim pokusil udělat mírovou manifestaci. Vyzněla však jako gesto nenásilného, ale velmi výmluvného politického protestu. V atmosféře nově nabyté svobody se k poutníkům v dubnu roku 1990 připojil i papež Jan Pavel II. Od roku 2000 se stal součástí cyrilometodějských oslav také Koncert lidí dobré vůle.

Velehrad
Stojanovo nádvoří 206
Velehrad

Telefon - Římskokatolická farnost: +420 572 420 140
Telefon - průvodce bazilikou: +420 603 793 532

E-mail: velehrad@jesuit.cz
http://www.farnostvelehrad.cz/

Datum poslední aktualizace záznamu: 7.6.2012

Hledat v adresáři

reklama